Az elhízottság, kövérség nemcsak az emberek, hanem kedvenc társállataink körében is egyre inkább „népbetegségnek” számít. A kutyánál tapasztalható túlsúly sokszor vezet egyéb egészségügyi problémákhoz, vagyis fontos állatjóléti vonzata van.
Emellett a kutya elhízását okozó veleszületett és környezeti tényezők kutatása azért is egyre gyakoribb a tudomány világában, mert könnyen előfordulhat, hogy legalábbis részben hasonló okok húzódhatnak meg az ember és a kutya túlsúlyos állapota mögött.
Bizonyára nem jelent újdonságot a kutyakedvelőknek a tény, hogy bizonyos kutyafajták hízásra hajlamosabbak a többinél. Ugyancsak ismerünk olyan fajtákat, amelyek kifejezetten falánk benyomást keltenek, szemben a moderáltabban falatozó társaikkal. Ugyanakkor kivételek is akadnak – hiszen szinte minden kutya egyéniség – és a „sovány” fajtáknál is lehetnek dundi ebek, csakúgy, mint az általában „jó húsban levő” fajták esetében fellelhető sportos példányok.

Az ELTE Etológia Tanszékén egy olyan kutatást kezdtünk el nemrég, amellyel a kutyák elhízásának és falánkságának genetikai, valamint környezeti okait szeretnénk felderíteni. Egy online kérdőívben szeretnénk megtudni a gazdáktól, milyen kondiban van a kutyájuk nagyjából, mivel és mennyit etetik, mennyit mozognak, sportolnak a kutyájukkal. A kérdőív alapján eleve fontos látlelet születik majd a különféle kutyafajták testtömegéről és a hozzá köthető táplálkozási és aktivitási szokásokról. Ha eddig még nem találkoztatok vele, Ti is kitölthetitek ezt a kérdőívet az alábbi linkre kattintva, amit előre is nagyon köszönünk!
http://goo.gl/forms/R47fH3ec0J
A kutatás további szakaszában hízásra hajlamos, illetve általában túlsúlyos fajták egyedeit szeretnénk meginvitálni az Etológia Tanszékre. A táplálékjutalomhoz fűződő lelkesedésen keresztül azt kívánjuk egyszerű tesztekben eldönteni, vajon mennyire falánk, ételcentrikus az adott eb.
Végül, a kutya szájából vattás pálcikával DNS mintát is veszünk, amit genetikai elemzéssel vizsgálnánk, kutatva azokat a géneket, melyek esetlegesen a falánkságért, illetve hízási hajlamért felelnek.
Dr. Pongrácz Péter, a Gondos Gazdik szakértői csapatának etológus tagja