Az Ön Kedvence, a mi Szenvedélyünk.

Így szoktasd le a macskádat a harapásról

avatar
November 28, 2024
5 perc olvasási idő
trikolor cica gazdája kezét harapdálja

Nem ritka, hogy a macskák megharapják gazdájukat. Sokféle oka lehet annak, hogy cicád hirtelen, látszólag ok nélkül harapni kezd. Fontos megérteni, hogy a macskák nem mindig agresszióból harapnak.

A macska természeténél fogva ragadozó, ezért a harapás, ugrás és karmolás gyakran a játékos viselkedésük része. Lényeges, hogy teret adjunk ennek a természetes viselkedésnek, és bátorításuk rá cicánkat, mert ez fontos a macskafélék számára. Ugyanakkor fontos, hogy felismerjük a keskeny határt a játékos viselkedés ösztönzése és az agresszív magatartás engedélyezése között.

Tudj meg többet a macskák harapásának okairól, hogy képes legyél megelőzni a váratlan harapásokat.

Miért harapnak a cicák?

Számos oka lehet annak, hogy a macskád harapni kezd, ezért fontos megérteni, hogy mit szeretne közölni veled kedvenced. Lehet, hogy mondani próbál valamit, vagy egyszerűen azt szeretné, hogy hagyd abba, amit épp csinálsz.

Sokszor rejtélyesnek tűnik, miért harapnak a macskák, és nem ritka, hogy a gazdik arról panaszkodnak, cicájuk ok nélkül, minden előzmény nélkül harap. Egyik pillanatban még élvezik a simogatást, a következőben pedig hirtelen előtűnik a foguk fehérje.

Amikor a macskák harapnak, leggyakrabban azt próbálják közölni, hogy nem élvezik azt a kontaktust, amelyben pillanatnyilag részesülnek. A macskafélék számára nagyon keskeny a határvonal az élvezetes törődés és az irritáló simogatás között, így bár a gazdi úgy érezheti, hogy a harapás váratlanul történt, a macska számára ez a reakció teljesen indokolt.

Hirtelen macskaharapás simogatás közben

In This Article

A macskatulajdonosok egyik leggyakoribb panasza a simogatás közben történt hirtelen viselkedésváltás: előfordulhat, hogy a macska az egyik pillanatban még élvezi a figyelmet, a következőben pedig már az ujjaid után kap!

Nehéz megmondani, mikor elégeli meg cicád a simogatást, de ha megtanulod értelmezni kedvenced testbeszédét, könnyebben felismerheted, mikor közeledik a harapás pillanata. Ilyenkor cicád azt üzeni: „elég volt.” Csökkentheted annak az esélyét, hogy újra harapjon, ha ezt tiszteletben tartod, és hagyod, hogy kedvenced tegye a dolgát ahelyett, hogy ragaszkodnál a további szeretgetéshez.

Amikor a macska játék közben harap

A macskák gyakran harapnak játék közben, ily módon nyilvánul meg természetes vadászösztönük. Eltántoríthatod őket ettől a szokástól, ha az együtt töltött idő alatt megdicséred őket a gyengéd, kíméletes játékért. Ha macskád olyan játékba kezd, ahol ugyan a mancsát használja, de nem veti be a karmait vagy a fogait, jutalmazd meg őt bőséges szeretettel vagy egy finom jutalomfalattal.

Segíthetsz neki gyakorolni a vadászatot, ha olyan játékokkal veszed körül, amelyeket a kedvére harapdálhat és karmolhat anélkül, hogy közben neked sérülést okozna. Amikor macskád a játékait használja harapdálásra és karmolásra, kedves szavakkal és jutalommal erősítsd meg a helyes viselkedést. Ez lehet az egyik leghatékonyabb módja annak, hogy egyéb helyzetekben is csökkentsd a harapás vagy karmolás valószínűségét, különösen, ha ezt az üzenetet a játék során közvetíted neki.

Agresszióból fakadó macskaharapás

Bár a macskaharapás gyakran csupán figyelmeztetés vagy a felfokozott játékkedv következménye, néha valódi agresszió kifejeződése is lehet. A játék közbeni harapást meglehetősen könnyű megkülönböztetni az agresszív viselkedéstől: a kisebb karcolások nem okoznak komoly sérülést, és gyorsan elhalványulnak. Az agresszív macskaharapást azonban más jelek is kísérik, amelyek arra utalnak, hogy cicád harci üzemmódban van. Ez a viselkedés irányulhat egy személyre, vagy akár egy másik állatra is.

Fontos megakadályozni, hogy cicád agresszióból harapjon. Kedvencednek meg kell tanulnia, hogy ez a fajta viselkedés nem elfogadható, különben továbbra is ilyen módon fogja kifejezni félelmét vagy frusztrációját. Még ha meg is tanítod neki, hogy ne harapjon, előfordulhat, hogy időnként elfelejti a tanultakat, és ösztönösen cselekszik. Mindig erősítsd meg a jó viselkedést jutalomfalatokkal, és soha ne próbáld meg fizikailag fegyelmezni cicádat: így nem fogja megérteni az üzenetet.

Az agresszív harapást gyakran kíséri fújás és védekező, ívelt háttartás. Igyekezz minimalizálni azokat a helyzeteket, amelyek agressziót válthatnak ki kedvencedből. Ez nagyobb valószínűséggel fordul elő a kijárós macskáknál, akik területszerző vitákba keverednek, vagy azoknál a macskáknál, amelyeket korábban bántalmaztak, ezért könnyen megijednek, és félelemből vagy önvédelemből harapnak. Az agresszív helyzetek hatékony kezeléséhez kulcsfontosságú a macska lelkivilágának megértése. Tudj meg többet szakértői útmutatóink segítségével!

A kölyökcicák harapdálós korszaka

Ne aggódj, ha kiscicád játék közben megszállottan harapni és támadni kezd más állatokat, esetleg téged is. A cicák játékának jelentős része a vadászat utánzásán alapul, hiszen ösztönösen gyakorolják ezeket a képességeiket. Így készülnek fel arra az esetre, ha valaha zsákmányt kellene ejteniük – még akkor is, ha benti macskaként erre valószínűleg nem fog sor kerülni.

Bár a harapás a macskák természetes ösztöne, és fiatal cicák esetében hasznos lehet ezeknek a képességeknek a fejlesztése, fontos, hogy ne engedd meg nekik, hogy az emberi kéz- és lábujjak harapdálását elfogadhatónak tekintsék. Biztosíts cicádnak elegendő játékot, amin gyakorolhat, és jutalmazd meg, ha így teszi. A leghatékonyabb módja annak, hogy leszoktasd cicádat a harapásról, ha már kiskorában megtanítod neki, hogy ez a viselkedés nem elfogadható. Olvasd el a cicák tanításával kapcsolatos útmutatóinkat.