Miért csóválják a macskák a farkukat?

Gyakori tévhit, hogy a macskák csak akkor csóválják a farkukat, ha bosszantja őket valami. Valójában számos oka lehet annak, ha egy cica ezt teszi. Tudj meg mindent cikkünkből.
A cicák testbeszédét gyakran nehéz megfejteni. Roppant összetett viselkedésű kisállatok, és nem mindig egyértelmű, ahogyan tudtodra adják, hogyan érzik magukat. Könnyű félreértelmezni a viselkedésüket, ami gyakran azt eredményezheti, hogy cicád odakap, ha nem jókor próbálod megsimogatni.
Szőrös kiskedvenced farka azonban sok mindent elárul. A közhiedelemmel ellentétben a macska farkának mozgása valójában nagyon kifejező, és értékes információt adhat arról, hogy éppen játékos kedvében van, elégedett vagy tart valamitől. Olvass tovább, hogy betekinthess a cicák kommunikációs jeleinek rejtélyeibe, és tudj meg többet macskád érzelmeiről.
Miért csóválják a cicák a farkukat?
A kutyákkal ellentétben a macskák általában akkor csóválják a farkukat, ha dühösek vagy frusztráltak, ám ez nincs kőbe vésve. A macska farkán keresztül kifinomultan képes kommunikálni, ami jól tükrözi kedvenced érzelmeit. Ha odafigyelsz cicád farokcsóválásának irányára és sebességére, valamint a testbeszédének többi részletére, könnyen tudsz következtetni arra, hogyan érzi magát. Ismerd meg a lehetséges okait annak, hogy cicád miért csóválja a farkát.
Alsó farokrándítás
A faroktőből induló farokrándítás gyors oda-vissza csóválásban mutatkozik meg. Ha észreveszed, hogy a macska a farkával suhint, hagyj neki teret, mert ez azt jelenti, hogy valami frusztrálja, és békében szeretne lenni.
Valószínűleg akkor tapasztalod majd ezt a farokmozgást, amikor számára kellemetlen helyzetbe kerül, például amikor állatorvoshoz mentek.
Leeresztett farokcsóválás
Ha macskád leengedve csóválja a farkát, az általában azt jelzi, hogy fél valamitől. A füle is hátrasimulhat, testével a földre lapul, és ha nagyon fél, a farkát a hasa alá, a hátsó lábai közé húzhatja.
Lassú suhintás
Ha cicád a farkával lassan balról jobbra suhint, az azt jelzi, hogy kissé bosszús. Ha ezt látod, érdemes teret adnod neki, különben hamar dühös farokrándítás következhet.
Gyors suhintás
Néha ez a faroksuhintás összetéveszthető a dühös farokrándítással, ám a kettő nem is állhatna távolabb egymástól. A gyors ide-oda suhintás akkor jellemző a leginkább, amikor cicád épp egy játékkal vagy egy másik macskával játszik. Ezt a viselkedést gyakran a zsákmányra ugrás követi. Ez a viselkedés gyakran kitágult pupillákkal és előremutató fülekkel párosul.
Gyors farokrángatás
Ha rövid, gyors farokrángást veszel észre cicádnál, az általában a koncentráció jele. Ezt a mozdulatot valószínűleg akkor fogod látni, amikor cicád egy kis állatot vagy madarat néz az ablakban, és mellette még furcsa hangokat is hallat, például csiripelést vagy csicsergést.
Farokrezgetés
A farokrezgetés valószínűleg a legaranyosabb farokmozdulat. Cicád ezzel azt jelzi, hogy örül, hogy láthat. Cicád a farkát magasan a levegőben tartva közeledik feléd, hegyével pedig egy kis remegő mozdulatot csinál, hasonlóan mint ahogy egy csörgőkígyó rázza a farkát. Ezzel a farokmozdulattal jelzi, hogy készen áll az interakcióra. Mellette általában dorombol, hozzád dörgöli az arcát, és néha boldogan nyávog is.
A farok kunkorítása
Néha, amikor a cicád ki akarja mutatni a szeretetét, a farkát a kezed, a karod vagy a lábad köré kunkoríthatja.
Ez azonban viszonylag ritkán fordul elő, hiszen a legtöbb macska inkább úgy fejezi ki az irántad érzett szeretetét, hogy hozzád dörgöli a fejét.
Felborzolt farok
Cicád akkor borzolja fel a farkát, ha úgy érzi, veszélyben van. Általában ezt akkor teszi, ha egy kutyával, egy másik macskával vagy az igen félelmetes porszívóddal kerül összetűzésbe. Szakértőink szerint azért borzolják a farkukat, hogy nagyobbnak és ijesztőbbnek tűnjenek az ellenségük számára, ezért domborítják a hátukat is.
Alvás közbeni farokrándítás
Néha, amikor cicádat alvás közben megsimogatod vagy beszélsz hozzá pár szót, előfordulhat, hogy megrándul a farka. Ezzel a mozdulattal azt üzenik: „tudom, hogy ott vagy, de eléggé biztonságban érzem magam ahhoz, hogy folytassam a szundikálást”.
A fekvés közbeni faroklengetés
Dr. Ernie Ward szerint a macskáknál a farokcsóválás fájdalmat vagy rosszullétet is jelezhet. Ha kedvenced fekvés közben csóválja a farkát, emellett nem szokványosan viselkedik (például nem eszik, vagy sok időt tölt elbújva), előfordulhat, hogy rosszul érzi magát. Ha aggaszt cicád viselkedése, mihamarabb vidd el állatorvoshoz.
Most már tudod, hogy mit jelent, ha cicád csóválja a farkát. Ne felejts el odafigyelni macskád farokjelzéseire, amikor legközelebb meg akarod szeretgetni – ez segíthet elkerülni egy-egy váratlan karmolást vagy harapást.
Szeretnéd tudni, miért dorombolnak a cicák? Következő cikkünkből megtudhatod.