Hogyan lehet megakadályozni, hogy cicám a bútoron élesítse karmait?
Nem tudod cicád kedvét elvenni a bútorokon való karomélesítéstől? Minden bizonnyal napok vagy talán hetek óta azon töprengsz, hogy miként lehetne leszoktatni erről a tevékenységről, vajon mit nem próbáltál még, ami beválna.
Összeállítottunk egy praktikus útmutatót, amely segít elkerülni, hogy kedvenced szétszedje a kanapédat.
Nincs annál rosszabb, mint amikor arra érsz haza, hogy vadiúj kanapéd kárpitján függőleges, mély cicakaromnyomok vannak, vagy ha ugyanilyen karmolásokat látsz a frissen festett ajtófélfán. Valódi problémát jelenthet, ha cicád a bútorokon élesíti karmait különösen, ha a rend és az elegáns otthon fontos számodra. Néha úgy tűnhet, hogy cicád direkt "tesz olajat a tűzre", de fontos tudni, hogy a cicáknál a karmok élesítése (akár szőnyegen, akár bútoron) egy mélyen rögzült ösztön, és számos előnnyel jár mind az állat egészsége, mind pedig a jólléte szempontjából.
Szeretnéd megtudni, miként tudod megakadályozni, hogy kedvenced a bútorokon élesítse karmait, és egyben kideríteni, hogy miért mindig a kedvenc helyeidet célozza meg? Olvass tovább!
Miért élesíti macskád a szőnyegen és a bútorokon a karmait?
Bár úgy tűnhet, hogy a macskád kedvét leli a lakberendezési tárgyak pusztításában, valójában ezen viselkedése mögött számos ok áll. Először is a karmok élesítése egy igazi testedzés a cicáknak, ugyanis a karmaiktól egészen a hátukig megnyújtóztatják vele izmaikat és inaikat.
Területjelölés miatt
Ha gyakran tapasztalod, hogy a macskád a kanapét használja erre a célra, azt nem azért csinálja, hogy az idegeidre menjen. A macskák mancsain illatmirigyek találhatók, tehát amikor összekarmolják a lakásban a tárgyakat, azzal látható és kémiai jelzéssel is megjelölik a területüket otthon. Az ok, amiért ezeket a bútorokat karmolásszák össze, egyfajta biztonságérzet, mivel ilyekor a saját illatukkal a tárgyat megjelölik, így enyhül a bennük lévő stressz és jobban érzik magukat otthon.
A macska erős territoriális vislkeedéséhez hozzátartozik, hogy magát minél nagyobbnak akarja láttatni, ezért karmolja a függőleges részeket minél magasabbról. Ez egy teljesen más viselkedés, mint a vízszintes karmolás, amit a cicák karömélesítés céljából csinálnak. Ráadásul a két viselekedésforma nem csak a karmolás irányában tér el, hanem a testbeszédben is (fülek, szem, bajusz máshogy állnak). Területjelölés közben a macska erősen figyeli az „ellenséget” karmai élesítésekor pedig nyugalmat érez és a testbeszéde is ellazult.
Karomélesítés céljából
A karomélesítés szükséges tevékenység, így tudja cicád a karmait borító tok réteget eltávolítani, ezzel megőrizve karmainak kiváló állapotát és élességét. Erre a célra a legtöbb macska a bútorokat részesíti előnyben, mert azok felületei ideálisnak bizonyulnak az élezéshez.
Stressz miatt
Általában környezeti stressz miatt karmolják a cicák a bútorokat függőleges irányban. Ez különösen gyakori azoknál a lakásban tartott macskáknál, akik nem kapnak elég mentális stimulációt, vagy kiválthatja a stresszt egy másik élőlény is a háztartásban (macska, kutya, ember vagy fogságban tartott, a cica által el nem érhető zsákmányállat). Ez tehát nem területjelölés, hanem egy olyan állapot, melynek az okát javasolt mihamarabb felderíteni és megszüntetni. Most, hogy már tudod, mi késztetheti erre a viselkedésre kedvencedet, nézzük, hogyan akadályozhatod meg, hogy macskád a bútorokon élesítse karmait.
Hogyan lehet megakadályozni, hogy cicám a bútoron élesítse karmait?
1. Biztosíts cicád számára számos kaparófelületet
Ezt a nem kívánt viselkedést úgy tudod a legegyszerűbben megelőzni, ha több kaparólehetőséget is biztosítasz cicádnak otthonodban. A kinti macskák a fákon és faoszlopokon élesítik karmaikat, ezért célszerű ezeket a lakásban kaparófákkal szimulálni. Ezzel kedvenced szőnyeg karmolászásának is véget vethetsz, hiszen egy vonzóbb felületre helyezed át a figyelmét.
2. Válassz minőségi kaparófát
Ügyelj arra, hogy csak jó minőségű kaparófát és kaparóoszlopot vásárolj, ami erős, így nem fog billegni, amikor a macskád kaparja, ez ugyanis elijesztheti őt. Arra is figyelj, hogy a kaparófák elég magasak legyenek ahhoz, hogy macskád egészen fel tudjon nyúlni rajtuk, ezáltal edzeni tudja legfontosabb izmait. Ellenkező esetben elképzelhető, hogy a kanapé karfája hívogatóbb marad számára.
3. Kísérletezz különböző kaparófelületekkel
Próbálkozhatsz levágott anyagdarabokkal, kéreggel borított rönkökkel, puhafa darabokkal, de szerezhetsz szizálszálat is, így sokféle szórakozási lehetőséget biztosítasz a cicádnak. Ha több ilyen és ehhez hasonló, szórakoztató, jól kaparható tárgy van a környezetében, kevésbé valószínű, hogy a bútoraidat fogja célba venni.
4. Fontos az elhelyezés
A kaparófákat és macskakaparókat olyan pontokra helyezd lakásban, ahol tudod, hogy cicád szívesen pihen, vagy tedd olyan tárgyak közelébe, amiken általában karmolászni szokott (például a kanapé karfája). Szintén jó ötlet az alvóhely közelében elhelyezni a kaparófelületet, hiszen a legtöbb macska ébredés után élvezettel nyújtózkodik és élesíti karmait.
Amennyiben úgy tűnik, hogy macskádat nem foglalkoztatja különösebben a kaparófa, érdemes lehet felfüggeszteni rá egy játékot. Ezzel ráveheted őt, hogy felfedezze, kipróbálja és rákapjon az ízére. Bíztasd magas értékű jutalomfalattal cicádat a kaparófa használatára és amikor már mutatja a kívánt viselkedést, pozitív megerősítéssel jutalmazd meg kedvencedet. Továbbá némi macskamentával is felkeltheted cicád figyelmét a kaparófára vagy macskakaparóra.
5. Ha rosszcsont cicád visszaesik régi szokásaiba
Ha kedvenced már előszeretettel használja a kaparófát vagy macskakaparót de mindeközben újra meg újra élesíti a bútoron is karmait, végezz egy alapos tisztítást az érintett tárgyakon, hogy eltávolítsd róluk a meglévő illatnyomokat. A macskák nagyobb valószínűséggel karmolásznak olyan területeket, ahol érzik, hogy már halványul az illatuk. Javasoljuk, hogy a tisztításhoz enyhe, nem mérgező oldatot használj, amely megfelel az adott felületnek, és tartsd távol tőle a macskát, amíg a felület meg nem szárad. Alternatív megoldásként segíthet, ha a kanapé oldalára szerelhető kaparószőnyeget szerzel be kedvencednek.
Ezek a módszerek kizárólag akkor fognak jó eséllyel működni, ha a viselkedés okát már előzetesen sikerült felderíteni és megszüntetni. Ez lehet például egy egyszerű dolog is, pédául hogy a kaparófa rossz helyen van elhelyezve, vagy lehet összetett, pl. krónikus stressz. Javasoljuk, hogy fordulj állatorvosodhoz segítségért.
6. A környezeti stresszből eredő kaparászás megelőzése
Ha cicád mozgáshiányból vagy mentális stimuláció hiányából eredően kaparássza bútoraidat, érdemes néhány macskajátékot beszerezned számára, és naponta rendszeresen elegendő játékidőt együtt töltenetek. Manapság már rengetegféle cicajáték kapható az elektromos egerektől a macskamentás játékokig, így biztosan találsz olyat, amiért kedvenced odáig lesz. Továbbá javasoljuk, hogy szakember segítségével mihamarabb próbáld meg kideríteni, hogy mi ösztönözheti cicádat erre a viselkedésre, így tudod majd hatékonyan orvosolni azt.
Hogyan tudom megakadályozni, hogy a macskám a szőnyeget kaparja?
Ha a cicád előszeretettel kaparja a vízszintes tárgyakat, akkor előfordulhat, hogy szőnyeged hamar elkopik. A legjobb módja, hogy leszoktasd cicádat a szőnyeg kaparásáról, ha kaparószőnyeget vagy kaparódeszkát biztosítasz számára, és játékkal arra ösztönzöd arra, hogy inkább ezt használja.
A szőnyegek karmolászását úgy is meg tudod akadályozni, hogy a kerülendő bútordarabot macskák számára biztonságos citrus illattal permetezed be, vagy ammóniával és ecettel tisztítod meg. A macskák orra nagyon kifinomult. Kerülik az erős vegyszereket és az erős szagokat, mint például a levendula és a borsmenta, így ezek kimondottan hatékonynak bizonyulhatnak. Annak ellenére, hogy te a fenti szerek szagát a használat után néhány órával később már nem érzed, cicád még napokig érezni fogja azt. Továbbá, mivel kedvenced ezzel a viselkedéssel a karmait próbálja élesíteni, ezért ha gazdiként kondoskodsz arról, hogy cicádnak legyen lehetősége a karmait koptatni, élesíteni, (például egy nagyobb méretű, érdes fadarabot biztosítva neki) azzal mellőzheted, hogy kedvenced a szőnyegedet használja erre a célra.
Most már tehát azt is tudod, hogyan akadályozhatod meg, hogy cicád a bútorokon és a szőnyegen élesítse karmait. Próbáld ki fenti tanácsainkat, és a kedvenc fotelod végre megmenekülhet cicád éles karmolászásától. Ne feledd, hogy soha ne hibáztasd a macskádat karmainak élesítéséért, mivel ez egy természetes ösztön, egy olyan viselkedés, amit a cicák sokféle okból tesznek.
Ha aggaszt, hogy cicád túlságosan rongáló viselkedést mutat, javasoljuk, hogy fordulj állatorvoshoz segítségért. Szívesen olvasnál még a cicák viselkedéséről? Olvasd el cikkünket a furcsa macskaszokásokról és azok jelentéséről!