5 ok, ami miatt a macskák nyávoghatnak

Büszke cicagazdiként valószínűleg már teljesen hozzászoktál azokhoz a különféle nyávogó és doromboló hangokhoz, amelyeket kedvenced nap mint nap hallat.
Ám tudtad, hogy a macskák közötti kommunikáció elsősorban szagok segítségével történik, és a nyávogás csupán az emberek számára fenntartott "nyelv"? Vagyis a macskák egymásnak nem, vagy csak ritkán nyávognak, nekünk, embereknek viszont annál inkább, mert a nyávogás tanult viselkedés. A különböző nyávogások pedig mind más-más üzenetet hordozhatnak, és a finom eltérések jelezhetik, hogy cicád valami egészen mást szeretne közölni veled.
De miért veszik a fáradságot, hogy kommunikáljanak velünk a macskák, amikor ők inkább a „most ne zavarj” típusú viselkedésükről híresek? Valószínűleg azért, mert valami fontos mondanivalójuk van számunkra. Ha tehát cicád egyfolytában nyávog, és nem vagy biztos abban, mit szeretne kifejezni, olvasd el cikkünket, amelyben részletesen bemutatjuk a macskák nyávogásának leggyakoribb okait.
Miért nyávognak a macskák?
1. Hogy üdvözöljenek
Ha a cicád mindig egy rövid nyávogó hangot ad, amikor hazaérve becsukod magad mögött az ajtót, biztos lehetsz benne, hogy észrevette a távollétedet! Ezek a gyors, barátságos nyávogások azt jelentik, hogy „Szia!” és „Hol voltál ennyi ideig?”. Cicád ilyenkor egy kis figyelmet vár tőled – néhány kedves szóval és simogatással, mielőtt visszatérne a saját elfoglaltságához. Bizony, öröm cicagazdinak lenni!
2. Hogy felkeltsék a figyelmedet
A macskák nyávogásának egyik legfőbb oka, hogy felhívják a figyelmedet, hogy játékot, simogatást vagy egy finom falatot szeretnének. Ha cicád folyamatosan hozzád dörgölőzik miközben jellegzetes nyávogó hangot ad ki, akkor valószínűleg egy kis kényeztetésre vágyik. Ha tehát azon tűnődsz, hogy miért nyávog folyton kedvenced, talán épp itt az ideje elővenni a finomságot rejtő jutalomfalatot.
3. Hogy eledelhez jussanak
Ha a macskád bizonyos időpontokban elkezd kitartóan nyávogni, érdemes ellenőrizni az etetőtálját. Ha üres, máris tudod, miért nyávog. Mégse töltsd meg azonnal a tálat. Érdemes megvárnod, amíg kedvenced abbahagyja a nyávogást, mielőtt az eledelt elővennéd. Ha azonnal reagálsz, cicád hamar megtanulja, hogy a nyávogással ételt kérhet, és így egyre gyakrabban fogja alkalmazni ezt a módszert.
4. Hogy tudtunkra adják, nem érzik jól magukat
Sajnos a cicák nyávogásának okát nem mindig könnyű kitalálni, különösen, ha a hang magassága és gyakorisága szokatlan. Ha kedvenced váratlanul nyávogni kezd, például éjszaka, lehet, hogy valami nincs rendben. Számos betegség, mint a vesebetegség, húgyúti problémák vagy ízületi gyulladás, okozhatja a segélykérő nyávogást. Ha bármi szokatlan hangot észlelsz cicádnál, érdemes felkeresni az állatorvost, hogy kizárd a betegségek lehetőségét. Azonban ne feledd, hogy sokszor kimondottan nehéz megfejteni a macskák testbeszédét, sőt az állatok gyakran leplezik a fájdalom jeleit. Tehát attól még, hogy cicád nem nyávog, az nem biztos, hogy jól is van.
Ha kedvenced már nem fiatal, ügyelj az idősebb macskáknál előforduló kognitív diszfunkció szindróma jeleire, amelyek között zavartság és éjszakai nyávogás is előfordulhat. Ha ilyen tüneteket tapasztalsz, mindenképpen kérd ki állatorvosod véleményét.
5. Hogy jelezzék frusztráltságukat
Ha a megszokott, csevegős nyávogáson túl szokatlan hangokat is hallasz, érdemes átgondolni, hogy mi változott cicád környezetében. Egy új otthon, egy új kisállat vagy egy kisbaba érkezése megkongathatja a vészharangokat szőrös kis társad fejében. Minden apróbb-nagyobb változásnál fokozottan figyelj a reakcióira, és próbáld megnyugtatni őt, több figyelmet és pihenést biztosítva számára, hogy könnyen viselje az új helyzetet.
A legtöbbet nyávogó macskafajták
Minden macska nyávog a gazdája jelenlétében, de bizonyos fajták hajlamosabbak arra, hogy gyakran és lelkesen „beszélgessenek” velünk. Összegyűjtöttük azokat a macskafajtákat, amelyek híresek arról, hogy szívesen hallatják hangjukat, és sok időt töltenek el „társalogva” gazdájukkal:
Elegáns és kecses macskák, akik szeretik a társaságot. Ha már van sziámi macskád, biztosan tapasztaltad, hogy ezek a cuki cicák nem igazán a békés, csendes pihenést kedvelik. Inkább hangosak és energikusak, de épp ezért rendkívül szórakoztatóak is. Gyorsan a család elengedhetetlen tagjává válnak, és mindig biztosítanak valami izgalmas pillanatot.
A sziámi macskához hasonlóan az orientális rövidszőrű is előszeretettel hívja fel magára a figyelmet hangos nyávogásával. Ezen cicák különösen szeretnek nyávogni, játszani, és minden pillanatot kihasználnak arra, hogy az emberek társaságában legyenek. A figyelem középpontjában érzik magukat igazán otthon.
A maine coon macskák kellemes, csendesen csicsergő hangjukról ismertek. Rendkívül játékosak és barátságosak, és vadul tudnak nyávogni, hogy tudtodra adják, mennyire élvezik a társaságodat.
A ragaszkodó és roppant energikus bengáli macskákról közismert, hogy meglehetősen szeretnek beszélni. Gazdag szókincsüknek köszönhetően hamar kitalálod, hogy pontosan mire van szükségük vagy mit szeretnének kifejezni.
Mitévő legyek, ha a macskám nem hagyja abba a nyávogást?
Íme néhány tanács, amit érdemes megfontolnod, valamint dolgok, amiket jobb elkerülni, ha cicád folyamatosan nyávog, és úgy tűnik, nem akarja abbahagyni.
Ne hagyd figyelmen kívül cicád viselkedését.
A macskák nyávogásának elsődleges oka az, hogy valamit tudtodra szeretnének adni. Bár nem mindig van fontos mondanivalójuk, előfordulhat, hogy a nyávogás vészjelzésként szolgál. Éppen ezért fontos, hogy figyeld a nyávogást kísérő egyéb jeleket is. Előfordulhat, hogy a macskád szorong vagy fájdalmat érez, és valóban igényli a figyelmedet, ezért nem jó, ha nem veszel róla tudomást vagy felesleges csevegésnek titulálod a nyávogást, mielőtt kizárod, hogy esetleg valamilyen egészségügyi problémát jelez.
Ne büntesd meg cicádat.
Lehet, hogy hosszú napod volt a munkahelyeden, vagy éppen elfoglalt vagy a konyhában, ilyenkor a legkevésbé sem hiányzik, hogy a macskád szünet nélkül nyávogjon. Mégis, bármilyen bosszantó is a hangja, a legjobb, ha megőrzöd nyugalmadat, és nem kiabálsz rá vagy bünteted meg a cicádat. Ezzel nem szünteted meg a nyávogást, sőt, attól is eltántoríthatod kedvencedet, hogy a jövőben megpróbálja kommunikálni veled, ha valami gondja van. Inkább olvasd át újra a fenti listát a nyávogás okairól, és próbáld meg kideríteni, hogy pontosan mit szeretne közölni veled kedvenced.
Szakíts a szokással.
Ha a féktelen nyávogás az a kártya, amelyet macskád folyton kijátszik, ha éhes vagy játszani szeretne, a legjobb, ha leszoktatod erről a viselkedésről. Ne jutalmazd meg csak azért, mert hangot ad az igényeinek. Inkább várd meg, amíg abbahagyja a nyávogást, és csak ezután vedd elő az eledelt vagy a kedvenc játékát. Ezzel megtanítod neki, hogy a türelem sokkal célravezetőbb.
Látogass el az állatorvoshoz.
Ha a cicád mindig is beszédes volt, akkor valószínűleg nincs miért aggódnod. Ha azonban a nyávogása túlzottan hangossá és nyomatékossá válik, vagy szokatlan frekvenciára vált, érdemes odafigyelni, mert ez akár betegség jele is lehet. Ilyen esetben ne habozz felkeresni az állatorvost, és oszd meg vele a cicád bármilyen rendellenes tünetét vagy viselkedését, hogy időben megkapja a szükséges ellátást.