Amit tudni kell a macskákon élősködő bolhákról


Amit tudni kell a macskákon élősködő bolhákról
A cicákat számtalan külső és belső élősködő fenyegeti a hétköznapokban, ezek távoltartása a felelős gazdik egyik legfontosabb feladata. Ráadásul ezek kedvencünkre és ránk egyaránt veszélyt jelentenek, a bolhacsípés allergiás reakciót válthat ki (valójában a bolha nyála), vagy éppen galandférgeket (Dipylidium caninum) terjeszthet.
Mik azok a bolhák?
A bolhák a leggyakoribb külső paraziták, amelyek a macskákat megtámadhatják. Fontos tudni a róluk, hogy jellemzően az állománynak csupán kis része felnőtt, mintegy 95 százaléka lárva vagy ki nem kelt pete, tehát egyetlen bolha számtalan további élősködő jelenlétét jelzi. A kifejlett egyedek 7-14 napot élnek, állati vérrel táplálkoznak, és előfordul, hogy testsúlyuk 15-szörösét is felszívják. A nőstények környezetükbe akár napi 40-50 petét is rakhatnak, a kifejlett bolhák könnyen elterjednek a gazdatesten.
Kikelés után a lárvák sötét és párás helyet keresnek a fejlődéshez, ilyen lehet például a szőnyeg, vagy egyéb kárpit. Ezt követően bebábozódnak, majd 4-14 napig, de akár hónapokig is ilyen állapotban maradhatnak. Mozgás és hő hatására aktivizálódnak, és ekkor tekinthetőek kifejlett példánynak.
Hogyan vehetjük észre a bolhákat?
Nagyon jellemző a bolhás cicákra a gyakori vakaródzás, különösen a fejen, a nyaki részeken és a hason. A túlzott vakaródzás akár a szőr elkopásához, kopasz foltok kialakulásához is vezethet. A szőr tövében jól látható a bolhák kávézaccra emlékeztető ürüléke. Ezek a tünetek mind arra utalnak, hogy paraziták támadták meg kedvencünket. Fésüléskor láthatóvá válhatnak a sötétbarna 1 és 2 milliméter közötti rovarok.
Hogyan előzhetjük meg a bolha fertőzést?
A bolhák ellen egyszerű és könnyen elérhető kezelések léteznek. Különösen a melegebb hónapokban kell nagy hangsúlyt fordítani a megelőzésre is, mivel a bolhák ilyenkor aktívabbak. A parazita fent említett tulajdonságai miatt a macska környezetét is kezelni kell, a szőnyegeket gőzölni és megfelelő spray-vel tisztítani, az ágyneműt mosni, mert csak így előzhető meg a további bolhák kifejlődése. Amennyiben a macskánk nem kijárós, a bolhákra akkor is figyelmet kell fordítani, mivel számtalan közvetítőn keresztül behordhatjuk a lakásba: egy használt játék, egy látogató bolhás állattal vagy egy használt bútor is potenciális veszélyforrás lehet.
Kockázat (pl. kijárós cica) esetén havonta javasolt elvégezni az élősködők elleni kezelést lárvicid hatással bíró (vedlésgátló hatású, a cica hámképleteivel kerül a környezetbe, azt eszi a lárva és nem tud felnőtt bolhává fejlődni) készítménnyel, legalább két egymást követő hónapban vagy folyamatos alkalmazással.
Amennyiben tudjuk, hogyan szaporodnak a bolhák, illetve fel tudjuk ismerni a jeleket, nagyobb eséllyel tudunk védekezni ellenük, ami egyaránt fontos a macskánknak és nekünk is.
Ha arra gyanakszol, hogy cicád bolhákkal, vagy más élősködőkkel fertőzött, mihamarabb fordulj állatorvoshoz tanácsért!
Kapcsolódó cikkek:
