Az Ön Kedvence, a mi Szenvedélyünk.

Babonák és tévhitek a macskákról

avatar
December 1, 2024
6 perc olvasási idő
szürke-fehér cica egérrel játszik

A macskák titokzatos teremtmények, akiket olykor nehezen lehet megérteni. Az idők számos mítosz szőtte át szőrös barátaink történetét, köztük néhány igazán furcsa babona is.

Szerencsére a tudomány azóta sok tévhitet megcáfolt, és a józan ész felülkerekedett a régi mítoszokon. Ha kíváncsi vagy, mi rejlik a cicamancsra kent vaj legendája, a balszerencsét hozó fekete macskák és számos más macskás babona mögött, olvass tovább!

1. Az igazság a fekete cicákról

A fekete macskákkal kapcsolatos babona az egyik legismertebb, amely világszerte elterjedt. Biztosan te is hallottad már, hogy ha egy fekete macska átsétál előtted az úton, az balszerencsét hoz.
Németországban még a haladás iránya is számít. Ha egy fekete cica jobbról balra keresztezi utadat, az a hiedelem szerint szerencsétlenséget jelent, de ha a cica balról jobbra megy át előtted, akkor épp ellenkezőleg, szerencse vár rád. Japánban viszont a fekete macskák kifejezetten jó előjelek, különösen az egyedülálló nők számára, ott ugyanis úgy tartják, hogy a fekete macska a remek udvarlók közeledtét jelenti.

Cáfolat: Természetesen nincs tudományos alapja annak, hogy a fekete macskák szerencsétlenséget vagy épp szerencsét hoznának. Eredete feltehetőleg a középkorra vezethető vissza, amikor a fekete macskákat a boszorkányok legjobb társának tartották. Sajnos ez a tévhit a mai napig él, és emiatt a fekete macskák sok helyen nehezebben találnak gazdára, vagy nagyobb arányban kerülnek menhelyre.

2. A szerencsehozó macskabajusz

A macskák bajsza nem csupán bájos kiegészítő, hanem egyfajta szuperérzékszerv is, amely segíti őket a tájékozódásban. Nem csoda hát, hogy sokan különleges, szerencsehozó erejűnek tartják. Egy népszerű városi legenda szerint, ha egy kihullott macskabajuszt egy fehér tasakban elhelyezel az autódban, megóvhat a balesetektől, lopásoktól és meghibásodásoktól. Sőt, akadnak, akik még arra is megesküdnének, hogy hogy ezzel még a gyorshajtás miatt kirótt bírságokat és a tilosban parkolásért járó büntetéseket is elkerülhetik. 

Cáfolat: Bár szívesen hinnénk ebben a kedves babonában, sajnos nincs valóságalapja. Valószínűleg onnan ered, hogy a macskák csak ritkán veszítik el bajszukat, így nagyon különlegesnek számít, ha találunk egyet.

 

3. Tévhit, hogy a macskák felelősek a pestisért

Bizony jól hallottad. A középkorban sokan hitték, hogy a macskák felelősek a pestis terjedéséért. Úgy vélték, hogy ezek a rejtélyes állatok a boszorkányok és varázslók szövetségesei, sőt egyesek szerint még magával az ördöggel is kapcsolatban álltak. A fekete halál pusztítása közepette az emberek az ördög művének tekintették a járványt, és elkezdték tömegesen irtani a „hűséges szolgáit” – vagyis a macskákat.

Cáfolat: Valójában a pestis terjedéséért nem a macskák, hanem egy bolhafajta volt a felelős, amely a patkányokon élősködött. A macskák kiirtásával a patkánypopuláció robbanásszerűen megnőtt, ami még gyorsabbá tette a járvány terjedését. 

4. A macskáknak kilenc életük van

In This Article

Ennek a széles körben elterjedt macskás hiedelemnek az eredete nem teljesen tisztázott, de még Shakespeare is említi a Rómeó és Júliában. Sőt, egy régi angol közmondás is így hangzik: „A macskának kilenc élete van. Háromban játszik, háromban kóborol, az utolsó háromban pedig otthon marad.”

Cáfolat: Ez a hiedelem valószínűleg onnan ered, hogy a macskák mindig a talpukra esnek, sokszor még magasból lezuhanva vagy komoly balesetet szenvedve sem sérülnek meg súlyosan. De miért éppen kilenc életük van? Nos, valószínűleg azért, mert a kilenc mágikus szám, és a macskákat misztikus, különleges lényeknek tartották.

5. A macskák és a tej

A macskáról és a tejről alkotott kép, ahogyan egy cica boldogan lefetyeli a tejet, generációk óta mélyen gyökerezik a köztudatban. Sokan azt hiszik, hogy a cicáknak tejet kell inniuk, mert az nemcsak finom számukra, de elengedhetetlen a megfelelő táplálkozásukhoz és egészségükhöz.

Cáfolat: Valójában ez a hiedelem téves, és talán meglepő lehet, de a legtöbb macska laktózérzékeny. Elválasztás után elveszíthetik a tejcukor (laktóz) bontó képességüket a csökkenő enzimtermelődés miatt, így előfordulhat, hogy a tej fogyasztása emésztőszervi panaszokat okoz számukra.

6. Vajat kenni a macska mancsára

Ha van cicád, talán már hallottad egy barátodtól vagy családtagodtól, amikor legutóbb macskáddal együtt költöztél. Az elmélet szerint, ha vajat kenünk egy cica mancsaira, azzal eltüntethetjük a régi otthonuk szagát, és kedvencünk inkább a mancsai tisztogatására fog koncentrálni, mint az új környezetre, amibe került és így a beilleszkedése is hamarabb fog megtörténni.

Cáfolat: A macska mancsára kent vaj a legkevésbé sem igaz, sőt valószínű, hogy épp ellenkező hatást fog kiváltani. Az előző otthonuk szaga nem csupán a mancsukon marad meg, hanem a bundájukon is. Emellett valószínű, hogy a cicád még inkább frusztrált lesz, mivel próbál majd megszabadulni a ragacsos rétegtől, miközben az új környezetét is meg kell szoknia.

7. A macskák veszélyesek lehetnek a várandós nőkre nézve

Általános tévhit, hogy a terhes nőknek el kell kerülniük a macskákat a toxoplazmózis kockázata miatt, a toxoplazmózis kockázata miatt, amely a macska bélsárból terjedhet az emberre, és problémákat okozhat a születendő babáknál.

Cáfolat: Az így elkapott toxoplazmózis nagyon ritka.  Nagyobb kockázatot jelent a betegséget okozó parazitával – Toxoplasma gondii – való találkozás a nyers vagy nem kellően átsütött húsok, valamint a mosatlan zöldségek fogyasztása révén. A várandós nők számára a legjobb, ha elkerülik az alomtálca tisztítását, és inkább bízzák ezt a feladatot egy másik családtagra, vagy ha szükséges, viseljenek kesztyűt.

8. Engedni kell, hogy a cicák kitisztítsák a sebeiket

Sok gazdi kitart amellett, hogy a cicák saját maguknak is képesek rendbe hozni a sebeiket, mivel úgy vélik, hogy kedvencük nyelve fertőtlenítő hatású. Ez a hiedelem még ma is elterjedt, és sokan alkalmazzák a „hagyjuk, hogy maguk megoldják” módszert macskájuk sebkezelésében.  De vajon van ebben igazság?

Cáfolat: A kezdeti sebnyalogatás jótékony hatású lehet, mivel a macska nyelvén lévő különleges sörték segíthetnek eltávolítani a sebben rekedt szennyeződéseket, és egyesek szerint a nyáluk bizonyos antibakteriális anyagokat is tartalmaz. A Vet Street szerint azonban cicáink gyakran túlzásba vihetik a sebtisztítást, ami károsíthatja a szöveteket és lassíthatja a gyógyulást, mivel így folyamatosan nedvesen tartják a területet. Javasoljuk, hogy a sebet naponta fertőtlenítsd és amennyiben nem felületi sérülés, keresd fel állatorvosodat!