
Biztosan hallottad már, hogy egy kijárós cica elhullott egeret vagy madarat hagyhat a bejárati ajtó küszöbén. Van, akinél ritka alkalomnak számít az ilyen küldemény, de mások szinte minden reggel számíthatnak valami meglepetésre.
A cicák gyakran „ajándékozzák” nekünk a vadászat során elejtett zsákmányt. Ez a viselkedés világszerte sok cicagazdit zavarba ejt, és bizonyára sokakban merül már fel a kérdés, hogy milyen okok rejtőznek a macskák vadászó viselkedései mögött. Ez különösen azoknak okoz komoly fejtörést, akik napjában többször etetik cicájukat, és megadnak nekik minden figyelmet és kényeztetést, amire kedvencük vágyik. Ha a te macskád is rendszeresen vadászik, érdemes felderítened a viselkedés okát.
Miért vadásznak a macskák?
Egykor a macskák még nem voltak házi kedvencek, nem volt odaadó gazdijuk, aki etette volna őket. Magukat kellett ellátniuk, és egyedül kellett élelemre vadászniuk, akárcsak a nagymacskáknak, például az oroszlánoknak és a tigriseknek. A korlátozott mennyiségű zsákmány azt eredményezte, hogy csak a legsikeresebb vadászok maradtak életben, és ők szaporodtak tovább. Így tehát négylábú barátod a legkitűnőbben vadászó macskaősök leszármazottja.
Ma a macskák számára a vadászat leginkább magáról az élményről szól. A prédaállat puszta látványa és hangja azonnal beindítja a macska vadászösztönét, amely mélyen kódolva van az agyában. Egyszerűbben fogalmazva, cicád nem tud ellenállni egy madár szárnycsapkodásának vagy egy kisegérnek, amely szaporán szedi a lábait kedvenced látómezejében.
Hogyan tanulnak meg a macskák vadászni?
Ahogyan a legtöbb emlős, a macskák is az anyjuktól tanulnak vadászni. A vadászat egy rendkívül fontos, tanult képesség, amelyet a cicák szinte mindig az anyjuktól lesnek el, illetve az alomtársakkal való játék során sajátítanak el.
Ahogy a macskák egyre idősebbek lesznek, előfordulhat, hogy ezt az új képességet a szabadban is alkalmazzák, és elkezdik hazahordani a zsákmányt, ami bármi lehet, az egerektől és madaraktól kezdve egészen a nagyobb prédákig, akár például nyulakig. Ha azonban a cicád lakásban él, ezt a vadászó viselkedést a benti játékaival is mutathatja.
A macskák vadászati módszerei
A macskák általában három különböző vadászati módszert alkalmaznak zsákmányuk becserkészésére. Ezek a következők:
Ez a taktika úgy kezdődik, hogy a macska lelapul, és teljes figyelmével a zsákmányra összpontosít. Türelmesen vár valahol, ahol prédája nem észlelheti őt, majd hirtelen elrugaszkodik, és a tökéletes pillanatban lecsap a zsákmányra.
A lopakodó és ugró módszer lényege, hogy miután a macska kiszemeli a zsákmányát, a földhöz lapul, és fokozatosan, óvatosan közelít felé. Lopakodás közben többször is megállhat akár úgy, hogy az egyik mancsát a levegőben tartja, így teljesen mozdulatlanná válik, hogy ne riassza el a prédát. Amikor elérte a megfelelő távolságot, a macska megfeszíti hátsó lábait, elrugaszkodik, és megragadja a zsákmányt.
Egyes macskák szívesebben vadásznak halakra (általában az otthoni kerti tóban), mint szárazföldi zsákmányra. Ha horgászni támad kedve, a macska a karmait kieresztve mancsával kilapátolja és kirántja a halat a vízből. Ha olyan fajtájú macskád van, amely kevésbé fél a víztől, mint például a maine coon, akkor néha azon is kaphatod, hogy a vízbe gázolva mindkét mancsával megragadja a halat.
Miért játszanak a cicák a zsákmányukkal?
Miután elkapta a zsákmányát, szemtanúja lehetsz, hogy cicád játszik az áldozattal. Ez a viselkedés arra vezethető vissza, hogy kedvenced megpróbálja összezavarni és kifárasztani a zsákmányt, így sokkal könnyebb lesz elpusztítania. Ezzel a módszerrel csökkenti annak az esélyét is, hogy közben ő maga megsérüljön. A játék tehát nem csupán szórakozás, hanem a vadászati technika fontos része.
Azért vadászik a cicám, mert éhes?
Sok gazdi azt feltételezi, hogy a cicák vadászatának fő oka az éhség, de ez nem mindig van így. Az Nemzetközi Macska Gondozás (International Cat Care) szervezet szerint, ha a macskák csak a saját maguk által vadászott zsákmányra hagyatkoznának, és kizárólag azzal táplálkoznának, akkor naponta körülbelül 10–20 zsákmányállatot kellene elejteniük. Ez hatalmas mennyiség, különösen figyelembe véve, hogy a vadászati kísérleteik átlagosan kevesebb mint 50%-os sikerrel zárulnak. Ezért a cicákban kialakult az az ösztön, hogy amikor csak tehetik, megpróbálnak vadászni, függetlenül attól, hogy éhesek-e vagy sem. Minden igyekezetükkel azon vannak, hogy elkapják a zsákmányt, amikor csak lehetőségük adódik rá.
Vajon a zsákmányokat ajándéknak szánja a cicám?
Amikor egy elpusztult egér vagy madár bukkan fel a küszöbünkön, könnyen hihetjük, hogy cicánk ajándékba szánja őket. De valóban így van ez? Lehetséges, hogy a vadmacskákhoz hasonlóan kedvenceink is ösztönösen gondoskodnak a kölykeikről, táplálékot hoznak nekik, miközben értékes túlélési készségeket tanítanak. Azonban a házi macskák többsége ivartalanított, így nem etet utódokat, és ezt az ösztönét a gazdájára vetítheti.
Az sem kizárt, hogy azért hozzák haza a zsákmányt, hogy később elfogyasszák. Ha a macskád is így tesz, az azt jelzi, hogy elégedett és biztonságban érzi magát otthon – elég biztonságban ahhoz, hogy még a táplálékát is elöl hagyja, hogy te vigyázz rá.
Hogyan szoktasd le a macskádat a vadászatról?
Először is, soha ne büntesd meg a macskádat azért, mert vadászik, hiszen ő csupán a természetes ösztöneit követi. Azonban, ha a kedvenced túlzottan ügyes vadász, érthető, hogy előbb-utóbb megelégeled, hogy az otthonod tele van a zsákmányának (pikáns) illatával. Szerencsére léteznek módszerek, amelyekkel csökkentheted cicád vadászati kedvét.
Miért fontos meggátolni a felesleges zsákmányszerző vislekedést?
A zsákmányként elejtett állatok nagyrésze védelem alatt álló állatfaj, így elpusztításuk természetkárosítás bűncselekménye, melyért az állat tulajdonosa felelős.
1. A vadászösztön kiélése a játékban
Az egyik leghatékonyabb módszer a macska vadászösztöneinek elterelésére a gyakori játékidő biztosítása. A kölyökcicáddal való játék nemcsak mentális stimulációt nyújt kedvencednek, hanem csillapítja az ösztönből fakadó vadászati vágyát is. A tollas játékok bizonyulnak a legjobbnak erre a célra, de alapvetően minden olyan játék jó, ami mozog. Ez a fajta játék különösen fontos a lakásban tartott cicák számára, mivel számukra nincs lehetőség a természetben való vadászatra. Ennek hiánya olyan problémás viselkedési formákhoz vezethet, mint a harapás, a lábadra ugrás vagy a futkározás a lakásban.
2. Szerezz be egy csengővel ellátott nyakörvet
A csengővel ellátott, önkioldó nyakörvek rendkívül hatékony eszközök a macskák vadászatának megfékezésében. Az RSPB madárvédő szervezet nemrégiben végzett tanulmánya alapján a csengővel közlekedő macskák 41%-kal kevesebb madarat és 34%-kal kevesebb emlőst ejtenek el, mint azok, amelyeknek nincs figyelmeztető csengő a nyakukban. Ha csengővel felszerelt nyakörvet vásárolsz, fontos, hogy olyan modellt válassz, amely biztonságos a cicád számára, tehát azonnal kioldódik, ha macskád bármin fennakadna.
3. Gondoskodj róla, hogy kedvenced előtt mindig legyen elegendő száraz eledel
Az éhség miatt vadászó macska esetében jelentősen csökkentheted az elejtett állatok számát, ha gondoskodsz róla, hogy kedvenced tápláló és kiegyensúlyozott étrendet kapjon. Érdemes kipróbálnod, hogy a szárazeledel állandó biztosítása mellett naponta többször, kisebb adagokban adsz neki nedves eledelt is a megfelelő adagolással, így ügyelve az ideális testkondíciójának megtartására.
4. Tartsd bent a cicádat a legaktívabb napszakokban!
Fontos tudni, hogy a macskák hajnalban és alkonyat táján jelentik a legnagyobb veszélyt a kerti állatokra, mivel ilyenkor bújik elő a legtöbb kisemlős és madár. Ezen kívül, rossz, esős idő után is több kisállat indul el élelmet keresni a kertben. Ha szeretnéd csökkenteni a sikeres vadászatok számát, érdemes ezekben a napszakokban bent tartanod macskádat, és egy biztonságos kifutót biztosítani számára, ahova a gondosan biztonságosan körbekerített kerttel ellentétben nem tudnak bejutni a gyanútlan kisállatok. Erre azért is van szükség, mert a hatályos jogszabályok köteleznek arra, hogy macskádat saját tulajdonon belül, biztonságban tartsd.
Most már mindent tudsz, amit a macskád vadászó viselkedéseiről tudni érdemes. Ha szeretnél még többet megtudni a cicákról és a macskákról, olvasd el cikkünket a macskák történelméről és természetes ösztöneikről!