Az Ön Kedvence, a mi Szenvedélyünk.

Útmutató kölyökmacska szocializálásához

avatar
November 19, 2024
7 perc olvasási idő
kölyökcica fehér anyag alól előbújik

Annyi mindent kell még tanulnia egy kiscicának élete első szakaszában. A felfedezés olykor kissé ijesztő lehet számukra, de gazdiként szerencsére sok mindent tehetsz azért, hogy megkönnyítsd kedvenced sikeres szocializációját.

A világ hatalmas hely egy kiscica számára, aki még csak most tanulja, hogy pontosan hogyan is illik bele. A kölyökcica korai életszakasza zajos, mozgalmas és telis-tele van új élményekkel. Mindenhol emberek és más kölyökcicák vannak, apró és óriási tárgyak, ráadásul mindenféle megdöbbentő, furcsa hang és illatok.

Megfejteni, hogy ezek mit jelenthetnek, időbe telik, erre szolgál a szocializációs időszak a kölyökcicáknál. Mindez megterhelő tud lenni új kedvencednek, hiszen amint megérkezik otthonodba, számára még minden újdonság. Tudd meg, hogyan lehet félénk szőrmókodból magabiztos és boldog felnőtt macska, és hogyan segíthetsz kedvencednek gyorsan megtanulni élete első leckéit.

Mi az a cica szocializáció?

A kölyökmacska szocializációja életének azon korai szakasza, amikor különböző tapasztalatokkal, emberekkel, háziállatokkal és hangokkal ismerkedik meg, így megtanulja, hogy a környezetében mi az ami biztonságos. A szocializáció érdekében kulcsfontosságú, hogy a cica a kezdetektől fogva új dolgokkal találkozzon ügyelve arra, hogy ne legyen több ingerrel terhelve, mint amennyit egyénileg elbír.

Mikor javasolt szocializálni a cicát?

Bár a cica szocializációjának pontos ütemezése a szakemberek között még vitatott, az első 8-10 hetet döntő fontosságúnak tartják a szocializációs folyamat szempontjából. A cicák olyanok, mint egy új információkat magába szívó szivacs különösen az életük korai szakaszában. Ezért fontos, hogy ebben az időszakban mutassuk meg nekik azokat a dolgokat, amikkel később találkozhatnak az életükben, különösen a családdal való együttlétet.

Több mint valószínű, hogy mire megismerkedsz új cicáddal, a szocializációs időszak már lezárult. Ebben az esetben a tenyésztő otthonában, vagy a menhelyen tanulták meg (vagy nem tanulták meg) a legfontosabb dolgokat az emberekről és arról, hogy milyen szerepet játszanak egy macska életében.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy a macskák mindent megtanultak, amit az őket körülvevő világról tudniuk kell. Javasoljuk, hogy konzultálj a tenyésztővel, és érdeklődd meg, hogy van-e valami fontos, amire érdemes figyelned. Végtére is, ha új cicád önkéntelenül fedezékbe vonul minden alkalommal, amikor pl. megszólal az ébresztőóra, érdemes időben értesülnöd erről, hogy otthon megfelelően tudd majd folytatni kedvenced szocializációját.

Bár az első hetek elengedhetetlenek, ne feledd, hogy cicád valószínűleg jóval az első születésnapja után is új dolgokkal fog találkozni. A macska szocializációja 10 hét után sem áll meg különösen akkor, ha eljön az ideje, hogy beköltözzön az otthonodba.

Legtutibb tippjeink cica szocializálásához

Valószínűleg tapasztalod majd, hogy amikor először érkezik meg kedvenced az új otthonába, kissé vonakodva lép be az új életbe. Lehet, hogy kissé félénken vagy riadtan viselkedik majd a rá irányuló figyelemtől. Az ember ösztönösen is magához venné és dédelgetné a kis szőrgolyót, de ez valójában ronthat is a helyzeten, mert fokozhatja a cica pánik reakcióját. Íme néhány hasznos tipp, hogy hogyan szocializálhatod cicádat úgy, hogy a lehető legkevesebb stresszt okozd minden érintett számára.

Mindenki őrizze meg a nyugalmát

Ha cicád kipihente magát és magabiztosan mozog a szobájában, akkor eljött az ideje, hogy megismerkedjen az új ember-családjával. Nyilvánvalóan ez egy nagyon izgalmas pillanat, de próbáld meg elérni, hogy mindenki nyugodt maradjon. Mielőtt bemutatnád az új cicát otthon az a legjobb, ha mindenki nyugodtan leül a földre és megegyeztek egy szabályban: csak akkor érintheti meg bárki a cicát, ha a cica odamegy hozzá.

Tilos megragadni

A gyerekeknek tilos megragadniuk a macskát vagy összeveszni rajta, mert az megijeszti őt. Ha a cica megpróbál elbújni, csalogasd elő egy játékkal vagy csemegével, hogy ösztönözd a barátkozásra, de soha ne ragadd meg, ne kényszerítsd őt.

In This Article

Figyelj a gyerekekre

Ha úgy érzed, hogy izgatottan várod az új cicát, képzeld el, mit érezhetnek a gyerekek. A gyerekekkel való találkozás nagy lépés a cica szocializációja szempontjából.

Hogy a barátságuk jó alapokra épüljön, tanítsd meg a gyerekeknek, hogyan emeljék fel helyesen a cicát, támasszák alá a súlyát, és simogassák megfelelően.

A kisgyermekek gyakran paskolják, nem pedig simogatják a cicát, ami kényelmetlen vagy akár fájdalmas is lehet egy kölyökmacska számára. Tanítsd meg nekik, hogy hol simogassák a cicát: a feje tetején és a hátán. Bár a pocakjuk ellenállhatatlan lehet játék és hempergés közben, a legtöbb cica meglehetősen érzékeny erre a területre, és odakaphat. Arra is emlékeztesd a gyerekeket, hogy hagyják békén a cica farkát, és soha ne húzzák meg.

Biztosíts zavartalan nyugalmi időt

Bár csábító lehet nézni, ahogy egy gyönyörű cica alszik, kedvencednek is szüksége van némi magánszférára. Gondoskodj arról, hogy kedvencednek egy csendes helyen legyen egy saját alvóhelye. Akár maga a cica is kiválaszthatja ezt. Hagyd magára, amikor eszik, a dolgát végzi vagy alszik, alomtálcáját pedig tartsd távol a fiatal gyermekektől. Biztosan nem szeretnéd, hogy gyermekeid bármivel is játsszanak, amit benne találnak.

Moss kezet a cicával való foglalkozás után, különösen az alomtálca tisztítását követően, és a gyerekeket is ösztönözd erre.

A cica bemutatása más háziállatoknak

A cica szocializációja azt is jelenti, hogy az új cica jól érzi magát más kisállat társaságában. A türelem kulcsfontosságú a kölyökcica és más kisállatok összeszoktatásához. Soha ne hozd olyan helyzetbe, hogy összekaphasson a másik házikedvenccel.

A cicák és a kutyák gyakran megtanulják szeretni egymást, vagy legalábbis problémamentesen együtt élni, ez azonban nem minden esetben igaz. Mindig tartsd távol a cicádat az olyan háziállatoktól, mint a nyulak, tengerimalacok, egerek, madarak és hüllők, mert a macska ragadozó állat és ezeket a kedvenceket zsákmánynak tekintheti.

Az állatok részben szag alapján ismerik fel egymást. Tehát, amikor eleinte összeismerteted cicádat másik macskával vagy kutyával, próbáld meg keverni az illatukat. Simogasd meg az egyiket, majd a másikat, hogy az illatuk átkerüljön egymásra, és cseréld ki az ágyneműjüket is a másikéval. Így elkezdenek kellemes dolgokat (kényelmes alvást és kényeztetést) társítani a másik kedvenc illatához.

Használj feromonos spray-t

Egy másik trükk, hogy jól kezdődjön a cica szocializációja, ha szintetikus feromonos spray-t és hálózatba csatlakoztatható feromonos párologtatókat használsz, mivel ezek jelzik a cicának, hogy a terület biztonságos, és segítenek neki, hogy kipihentnek és békésnek érezze magát. Feromonos párologtatókból elegendő egyet vagy kettőt elhelyezni a lakásban.

Alakíts ki rutint

Amikor kedvenced már kellően magabiztos, rohangálni fog a lakásban. Figyelj oda, hogy hova lépsz, mert a semmiből hirtelen felbukkanhat a lábad előtt.

Kedvenced rengeteget akar majd játszani, de szüksége lesz szunyókálásra is, ezért biztosíts neki egy szép csendes helyet, ahol az alváshoz zavartalanul összegömbölyödhet.

Segítheted a beilleszkedését azzal, ha következetesen betartasz egy jól kialakított rutint, különösen az etetés, a játék és a simogatás terén.

Ha követted a cica szocializációjára vonatkozó tanácsokat, de továbbra is gondok vannak a cica beilleszkedésével, fordulj állatorvoshoz. Elképzelhető, hogy ajánlani fog egy macskákra szakosodott viselkedés-szakértőt.

Tudj meg többet a kiscicák gondozásáról szakértői útmutatóink segítségével.