
A cicák köztudottan sokat képesek szunyókálni. Úgy tűnik, életük nagy részét átalusszák, akár az ölünkbe gömbölyödve, vagy a kedvenc félreeső helyükre bújva.
Tudtad, hogy a cicák körülbelül kétszer annyit alszanak, mint az emberek? Átlagosan napi 15 órát töltenek alvással, de egy rendkívül kimerült cica esetében ez akár 24 óra is lehet.
Ennyi pihenéssel töltött sok idő alapján joggal feltételezhető, hogy ők is ugyanúgy tudnak álmodni, mint mi. De vajon tényleg így van ez? Olvass tovább, hogy megtudd, szoktak-e álmodni a cicák, és mit jelent az, ha a macskád álmában összerándul.
Mikor jelennek meg az álmok?
Az embereknél az álmok a REM alvási állapotban jelentkeznek, általában 90 perccel azután, hogy elalszunk. A REM-fázis során az agy olyan jeleket kap, amelyek kulcsfontosságúak a tanulás és a memória szempontjából, de a jelek egy része véletlenszerű, és ezek a jelek felelősek az álmokért. Amikor az agy megpróbálja értelmezni ezeket a jeleket és összerakja őket, egyfajta történetet alkot, másszóval létrehoz egy álmot.
Vajon a cicák is álmodnak?
Igen, úgy vélik, hogy a macskák is képesek álmodni. Michel Jouvet, a 1960-as években végzett kutatásai alapján a macskák is átélhetik a REM alvást, így bizonyára hozzánk hasonló módon ők is belépnek be az álomvilágba.
Jouvet tanulmánya bebizonyította, hogy a macskák agyában is hasonló alacsony feszültségű elektromos aktivitás zajlik, mint a mi esetünkben. Alvás közben a cicák szemei időnként meg-megrándulnak, míg izmaik ellazult állapotban vannak, ami összhangban áll az emberek REM alvásának jellemzőivel. Bár ez nem ad véglegesen biztos választ a kérdésre, a kutatás egyértelműen arra utal, hogy valami izgalmas játszódik le az agyukban, miközben alszanak.
Érdekes módon, ahogy a macskák öregszenek, a REM alvás mennyisége csökken, így feltételezhető, hogy a kiscicák sokkal nagyobb valószínűséggel álmodnak, mint felnőtt társaik. Habár ennek az is lehet az oka, hogy a fiatal cicáknak rengeteg új információt kell feldolgozniuk az őket körülvevő világról, így a számukra érkező impulzusok mennyisége is jelentősen megnő.
Miről álmodnak a macskák?
Adrian Morrison állatorvos-neurológus szerint, a macskák REM-fázisban hajlamosak mozgatni a fejüket, mintha követnének vagy figyelnének valamit. Valószínű tehát, hogy amikor a kis szőrcsomók összegömbölyödve szunyókálnak, feltehetően a kedvenc időtöltésükről álmodnak, a vadászatról.
Egy, az Egyesült Államokban végzett kutatás szerint, a macskák olyan dolgokról álmodhatnak, amelyek aznap, vagy a közelmúltban történtek, hasonlóan a kutyákhoz. Így cicád álmodhat arról, hogy veled összebújva fekszik a kanapén, levadászik egy játékegeret, vagy éppen egy másik macskával vagy kutyával történt eseményről is.
Vajon lehetnek rémálmai a macskáknak?
Bár valószínű, hogy a macskák is álmodnak, egyelőre nem tudunk biztosat arról, hogy tapasztalhatnak-e rossz álmokat vagy akár rémálmokat. Néhány beszámoló alapján azonban a macskák néha rémült kifejezéssel ébrednek, ami akár egy rossz álomra is utalhat.
T.J. Banks, a Petful szerzője szerint a macskáknak valószínűleg lehetnek rémálmaik. Banks beszámolója alapján a menhelyről örökbefogadott cicája néha tágra nyílt szemekkel ébredt fel mély álmából, és ijedtnek tűnt. Ezenkívül megfigyelték, hogy amikor a macskák traumatikus eseményeken mentek keresztül, alvás közben feszült hangokat adtak ki és hirtelen felébredtek, miközben a szorongás egyértelmű jeleit mutatták.
Ha a cicád ébren is gyakran szorong, érdemes elolvasnod cikkünket a macskák szorongásáról és annak kezeléséről.
A macskák alvási ciklusa
A macskák alvási ciklusa két fő szakaszból áll: a REM alvásból és a mélyalvásból.
1. REM alvás
A cicák nagy valószínűséggel a REM-fázisban álmodnak. Ilyenkor jellegzetesen viselkednek, például magas hangokat adnak ki, megrándul a szemük, a fülük, sőt, akár még a farkuk is. A rándulások ellenére az izomtónusuk ilyenkor elernyed, ezt a jelenséget atóniának nevezzük.
2. Mélyalvás
A macska alvásidejének hátralévő részében a mélyalvás fázisa zajlik. Ez egy döntő fontosságú szakasz, mivel ez az állapot felelős a test regenerálódásáért.
Fontos, hogy amikor cicád alszik, ne ébreszd fel, hagyd őt pihenni, amennyit csak lehet. Biztosíts számára egy, vagy lehetőleg több kényelmes, félreeső helyet, ahol kellően biztonságban érezheti magát ahhoz, hogy mély álomba merüljön.
Miért rángatóznak a macskák álmukban?
Néha, amikor a cicád alszik, észreveheted, hogy egy-egy testrésze megrándul, esetleg nyújtózik, horkol, vagy szokatlan magas hangokat ad ki. Ilyenkor általában nincs miért aggódnod, hiszen ezek mind a REM alváshoz kapcsolódnak. Amikor a macskád álmában rángatózik, az általában annak köszönhető, hogy az „álom fázisban” az agyából impulzusok érkeznek az izmaiba.
Vannak, akik attól tartanak, hogy ez a rángatózás egyfajta rohamot jelez, de valójában nagyon valószínűtlen, hogy rohamok alvás közben forduljanak elő és általában további jelek is utalnának rá, például az egész test merevsége, levertség, étvágytalanság vagy hányás. Ha macskádon ezeket a tüneteket tapasztalod, fontos, hogy a lehető leghamarabb vidd el állatorvoshoz.
Ha szeretnél többet megtudni a szokásairól, böngéssz a macskák viselkedéseivel kapcsolatos cikkeink között!