Az Ön Kedvence, a mi Szenvedélyünk.

Kölyökcica ápolása könnyen és szakszerűen

avatar
November 21, 2024
5 perc olvasási idő
kölyökcica mosakszik fehér háttérrel

Ahhoz, hogy bundájuk tökéletesen tiszta maradjon, a legtöbb macskának szüksége van ápolásra. Útmutatónk végigvezet a cicakozmetikázás rejtelmein.

A cicák érdes nyelve apró fésűként funkcionál: hatékonyan távolítja el az elhalt szőrszálakat, miközben eloszlatja a természetes zsírt a bunda felületén. Elég okosak ahhoz is, hogy tudják, ha ez a természetes ápolási módszer nem elegendő, például ha csomó képződik cicád szőrén, a te segítségedre lesz szükség.

Kölyökcicák ápolása

A kiscicák ápolásának nem csak az a célja, hogy kedvenced csinos és ápolt legyen, hanem az ápolással eltávolítjuk az elhalt szőrt egészségesen tartva a bundát és a bőrt, emellett segít kialakítani a kötődést közted és cicád között, és lehetőséget ad cicád általános egészségi állapotának ellenőrzésére.

Az ápolás a kölyökcicák gondozásának fontos része, ám puha, bolyhos, rövid szőrzetük miatt sokkal kevesebb időt vesz igénybe, mint egy felnőtt macska esetében. Ha már egészen fiatal korától hozzászoktatod cicádat a rendszeres ápoláshoz, az nemcsak kellemesebbé, hanem sokkal egyszerűbbé teszi a jövőbeli szőrápolást is. Jó hír, hogy a legtöbb macska szereti az ápolással járó gyengéd törődést, és amint meglátnak egy kefét vagy fésűt a kezedben, izgatottan sietnek oda a kényeztetésért.

Kölyökcica fésülése

Az, hogy milyen alaposan és gyakran fésülöd kölyökcicádat, általában a szőrzet típusától függ. Rövid szőrű cicák esetében általában elegendő, ha hetente egyszer átfésülöd a bundájukat, míg egy hosszú szőrű cicának napi szintű ápolásra van szüksége a megfelelő eszközök segítségével. Ha bizonytalan vagy, kérj tanácsot a tenyésztőtől vagy egy macskakozmetikustól cicád bundájának ápolásával kapcsolatban.

In This Article

A hosszú szőrű fajtáknak gyakrabban van szükségük ápolásra, és a fésülésük általában hosszabb időt vesz igénybe. Annak érdekében, hogy ez a folyamat mindkettőtök számára a lehető legkényelmesebb legyen, érdemes egy magasított, csúszásmentes felületet (pl. asztalt) választani kedvenced kozmetikázásához, így a folyamat a lehető legkényelmesebb lesz mindkettőtöknek.

Törekedj arra, hogy még kölyökkorban megszerettesd cicáddal az ápolási folyamatot. Vidd őt ahhoz az asztalhoz, ahol felnőttként is ápolni szeretnéd, és tedd az élményt pozitívvá: halmozd el őt dicséretekkel, és kínálj neki egy-két jutalomfalatot. Így kedvenced hamarosan kellemes emlékeket társít majd a helyhez és az ápolási folyamathoz.

Hogyan kell fésülni egy kölyökcicát?

  • Helyezd az öledbe a cicát, és engedd, hogy finoman megszagolja a kefét. A macskák többsége, amint érzi, hogy az eszköz biztonságos, egyből hozzádörgöli az arcát.
  • Kezdd el gyengéd mozdulatokkal fésülni. Kezdd a hátával, majd haladj tovább az oldalára.
  • Közben sokat dicsérd, amiért jól viselkedik. Beszélj csendes, megnyugtató hangon.
  • Néhány percenként váltogasd a fésülést és a simogatást, hogy cicádnak egy kellemes kényeztetési rutint biztosíts. Extra jutalomként adhatsz egy jutalomfalatot.
  • Ismételd meg a folyamatot naponta többször, fokozatosan növelve a fésülés idejét.
  • Ha a macskádnak már ismerős az ápolási folyamat, és közben kényelemben is érzi magát, áttérhetsz a has, farok, a fülek és más érzékenyebb területek fésülésére.
  • Mindig ügyelj arra, hogy gyengéd legyél, és az első macskaápolási alkalom legyen nagyon rövid. Nem szükséges sietni, legfontosabb az, hogy cicád ellazuljon. Ha az unalom vagy a nyugtalanság jeleit észleled cicádnál, hagyd abba az érzékeny területek ápolását, és inkább térj vissza a hát fésüléséhez.

Miközben cicád nyugodt és élvezi az ápolást, használd ki az időt arra, hogy észrevétlenül ellenőrizd az egészségi állapotát. Néhány dolog, amit beiktathatsz az otthoni rutinvizsgálatokba:

  • Puhán érintsd meg a mancsát, és finoman vizsgáld meg a karmait és a lábujjait. Kezdd először csak egy karmával, hogy hozzászoktasd az élményhez, közben sokat dicsérd, és akár egy jutalomfalatot is adhatsz neki. Az ápolási alkalmak során fokozatosan haladj tovább: egyszerre vizsgálj meg két, majd három karmot, míg végül képes leszel egyszerre az összeset ellenőrizni.
  • Ha kedvenced még az ápolás végén is boldogan dorombol, szánj egy percet arra, hogy figyelmesen belenézz a fülébe, és óvatosan nyisd ki a száját, hogy ellenőrizd a fogainak és az ínyének állapotát.
  • Az ápolást mindig kényeztetéssel és szeretetteljes simogatással fejezd be, hiszen cicád a türelméért megérdemli a jutalmat.

A cica karmainak rövidebbre vágása

Amikor a cicád felmászik egy fára, vagy a kaparófán élesíti karmait, lehúzhatja a karmának a külső rétegét, de ne aggódj, ez teljesen normális. A karmok élesítése a macska lét része. A cicák karmai rétegesek, így a leváló külső réteg alatt egy éles, új karom jelenik meg. Néha megtalálhatod a levált rétegeket a kaparófa vagy más kedvenc kaparóhely közelében.

Ha cicád aktív és egészséges, és rendszeresen élesíti a karmait, valószínűleg nincs szükség arra, hogy te magad foglalkozz a karomvágással. A lakásban élő vagy az idősebb macskák esetében időnként elengedhetetlen lehet a karmok rendbetétele, ez is fontos részét képezi az ápolási rutinnak.

Így kezdj hozzá a cicakarom-vágáshoz

  • A legjobb, ha már kölyökkorában hozzá tudod szoktatni kedvencedet karmai levágásához, így később is nyugodtan fogja tűrni a procedúrát. Kezdetnek tegyél úgy, mintha le akarnád vágni a körmét, mutató- és hüvelykujjaddal gyakorolj enyhe nyomást a macska talppárnájára és lábujjára, ezzel a mozdulattal tudod felfedi a karmait, majd jutalmazd meg dicsérettel és jutalomfalattal.
  • Ha magad vágod rövidebbre cicád karmait, fontos tudnod, miként kell azt helyesen csinálni. 
  • A legkevésbé sem akarsz fájdalmat vagy vérzést okozni azzal, hogy belevágsz a karom lágy, érzékeny részébe. Kérd meg állatorvosodat, hogy segítsen neked elsajátítani a megfelelő technikát, vagy ha nem szeretnéd saját magad csinálni, kérd meg állatorvosodat, hogy végezze el helyetted a procedúrát.
  • Ellenőrizd cicád karmait legalább hetente egyszer. Ne feledkezz meg a „farkaskarmokról” sem, amelyek a macska belső oldalán találhatók, a csukló alatt.  Ezek soha nem érintkeznek a talajjal, a kaparófával is csak ritkán, ezért hajlamosabbak a túlnövésre, különösen idősebb cicák esetében.
  • Ápolás során, miközben cicád karmait vizsgálod, ellenőrizd tappancsait és lábujjait is, hogy meggyőződhess arról, hogy cicád tetőtől-talpig rendben van.
  • Akárcsak az emberek esetében, a macskáknak is benőhetnek a karmai. Ha arra gyanakszol, hogy cicád egyik karma belenő a tappancsába, minél hamarabb fordulj állatorvoshoz.

Otthoni állapotfelmérés heti rendszerességgel

A szőr- és karomápolás mellett néhány további lépést is beiktathatsz, hogy meggyőződhess cicád egészségi állapotáról:

  • Ellenőrizd, hogy cicád füle tiszta és friss illatú-e. Ha piszkos, rossz szagú, vörös vagy viszket, vagy ha a macskád gyakran rázza a fejét, fordulj állatorvoshoz. A fülatka gyakran előforduló probléma, különösen a fiatalabb macskáknál.
  • Simogató, gyengéd mozdulatokkal vizsgáld át cicád testét. Ha bármilyen heget, csomót, dudort vagy szokatlan elváltozást találsz, amely érintésre érzékeny, vagy ha bármi aggasztót észlelsz, ne habozz állatorvoshoz fordulni!
  • Ellenőrizd cicád szemeit és orrát. Amennyiben pirosságot, könnyezést vagy orrfolyást észlelsz, fordulj állatorvoshoz!
  • Vess egy pillantást macskád farka alá is. Ennek a területnek tisztának kell lennie. Ha piszkos, ha férgesség vagy fájdalom jeleit észleled, keresd fel az állatorvosodat.
  • Végezetül simítsd végig cicád bundáját a szőr növekedésével ellentétes irányba, hogy felborzolódjon. Vizsgáld meg alaposan a szőr tövét és a bőrt, különösen a parazitákra utaló jelek, pl. bolhapiszok - fekete pöttyök (olyan mint a kávézacc) után kutatva. A rendszeres bolhairtással elkerülhető, hogy cicádon élősködők telepedjenek meg. Ha azonban már a fertőzés jeleit látod, kérj tanácsot állatorvosodtól a megfelelő kezeléshez.

A macska fürdetése

A legtöbb macska úgy éli le életét, hogy nincs szükség arra, hogy megfürdessék, ám néha elkerülhetetlen egy gyors mosdatás. Speciális samponra lehet szükség bőrbetegségek kezelése esetén, egyszerű cicasamponra pedig, ha gyomorrontás után vagy más okból szükség van a bundájának megtisztítására.

A közhiedelemmel ellentétben egyes macskáknak olyan természetes a fürdés és a víz közelsége, mint a kacsáknak, különösen, ha kiskorától kezdve hozzá van szoktatva a kellemesen langyos fürdetéshez. Ha cicád nehezen viseli a fürdetést, érdemes macskakozmetikus segítségét kérned. Ha magad szeretnéd elvégezni, kövesd az alábbi tippeket a gondtalan mosdatás érdekében:

  • Állítsd be a megfelelő vízhőmérsékletet. A langyos víz az ideális. A túl forró víz sérüléseket okozhat, míg a hideg kellemetlen és stresszt idézhet elő. Mindkettő esetén rossz élményt fog kötni cicád a jövőben a fürdetéshez.
  • Gondosan fürdesd kedvencedet, beszélj hozzá megnyugtatóan, dicsérd és biztasd. A jutalomfalatok hasznosak bizonyulhatnak, emellett mindenképp könnyebb, ha van egy másik személy is, aki segít neked – különösen, ha a macska menekülni próbál.
  • Figyeld cicád aggodalomra vagy stresszre utaló jelzéseit. Cicád ijesztőnek találhatja a fürdést, ezért ügyelj rá, hogy ne harapjon vagy karmoljon meg. Ha kérdéseid lennének, konzultálj egy szakértő kozmetikussal.
  • Győződj meg róla, hogy az általad használt sampont kifejezetten macskák számára fejlesztették ki. Olvasd el az útmutatóján, hogy ajánlott-e rajtahagyni a cicád bundáján egy adott ideig (a gyógysamponok esetében gyakran ez a helyes eljárás). Ügyelj arra, hogy a sampon ne kerüljön az érzékeny területekre, például a cica szemébe vagy a fülébe.
  • Ha kedvenced nem örül a fürdetésnek, próbáld meg csak azokat a testrészeit megmosni, amelyekre valóban szükség van, ezzel le tudod rövidíteni a kádban töltött időt.
  • Alaposan öblítsd le a szőrét, ügyelj rá, hogy a szőrből minden szappanmaradványt eltávolíts, mivel ezek irritálhatják a bőrt.
  • Ezután töröld szárazra cicádat egy puha, meleg törölközővel, és gondoskodj a kényelméről, amíg meg nem szárad. Ha nem szoktattad hozzá a hajszárító használatához kiskorától, kerüld annak alkalmazását, mert megijesztheti.
  • Ha több cicát tartasz otthon, a fürdetés miatt kialakult stressz veszekedést válthat ki közöttük. Különítsd el a megfürdetett cicádat, amíg meg nem nyugszik, majd simogasd át őket ugyanazzal a törölközővel, hogy eloszlasd az illatukat egymáson, így könnyebben felismerik majd egymást.

A cicák gondozásával kapcsolatos további hasznos, szakértői tanácsért böngéssz cikkeink között.